August 24, 2011

Tipy na súťaže a startup inkubátory

V poslednej dobe vzniká množstvo rôznych startup inkubátorov a súťaží, na ktorých sa dá s vašim startupom celkom pekne zviditeľniť, nazbierať nejaké kontakty a tí úspešnejší možno aj pár zlatiek v podobe investície.

Skúsil som spísať pár, ktoré ma zaujali:

1. WebExpo Startup Show (deadline 26. august)
V rámci pražskej konferencie WebExpo je možné zúčastniť sa startup súťaže. Do finále postupujú 4 startupy a víťaz môže získať investíciu 1 mil. CZK od Mitonu. Zaujímavejšie ako mega od Mitonu mi možno prídu 2 free vstupenky pre finalistov na konferenciu a zviditeľnenie startupu v česko-slovenskej kotline. Minuloroční finalisti boli Nicereply, HotGloo, SuperScout a Bijk.com, pričom vyhral posledný menovaný.

Táto súťaž vyzerá celkom príťažlivo už len preto, že prvá cena je 50k USD cash a 50k USD v AWS kreditoch. Čiže žiadna nútená výmena podielu za investíciu sa nekoná. Prihlásiť sa dá do 2. októbra.

V Čechách prednedávnom vznikol startup akcelerátor Startupyard, ktorí priniesol princíp Y-Combinatoru aj k nám. Za podiel 10 % vo vašej firme získate investíciu 150k CZK (ak sa to vôbec investíciou nazvať dá). Pridanou hodnotou sú mentori, ktorí sa vášmu projektu budú venovať. Pre mňa osobne tam pár mien predstavuje veľké červené výkričníky, ale predsa len sme malé krajiny, takže nájsť tu skúsených a kvalitných mentorov nie je také jednoduché.

Dobrý spôsob na získanie feedbacku a kontaktov je prihlásiť sa na jeden z Mini Seedcampov - napríklad na ten v Prahe (20. október). Praktické skúsenosti minuloročného absolventa nájdete na blogu soundz.fm.

Tento startup akcelerátor asi netreba predstavovať - ak vás vyberú, získate pár USD funding + niečo na zmrzlinu od Yuriho a na 3 mesiace sa vyberiete do Silicon Valley. YC sa mi zdá trošku prehypovaný, ale dostať sa tam je sen asi každého startupu či už z USA alebo slovenských hladových dolín. O skúsenostiach s interview v YC porozprávali chalani z touchqode.

Startup scéna v New Yorku je na vzostupe a na tejto vlne sa vezie aj Techstars. Okrem NYC operujú aj v Bostone, Seattle a Boulderi. Tí čo sa nedostanú do YC sa hlásia sem. Určite si prečítajte zhrnutie skúseností v TechStars od Robina Raszku z českého photo sharing startupu Piictu.

7. HackFWD
Koncept podobný startup akcelerátoru - získate kvalitných mentorov. Ak som správne pochopil, tak ak vás vyberú, za 30 %-tný podiel vo vašom startupe vám platia plat po dobu jedného roka. 30 % je dosť. Na Slovensku im robí poľovníka ak sa nemýlim Dalibor Jakuš, takže v prípade záujmu je asi najlepšie sa obrátiť priamo na neho.


Dávajú takéto súťaže/akcelerátory zmysel alebo je to strata času?
Máte s nejakým skúsenosti?
Poznáte ďalšie, ktoré by v tomto zozname nemali chýbať?

Peter


No comments:

Post a Comment