August 8, 2011

Cesta od nápadu k prvej verzii foretaster

Presne pred dvoma rokmi som s jednou kamarátkou založil svoju prvú firmu, ktorá sa venovala zakladaniu s.r.o. (na začiatku) a teraz hlavne zmenám v spoločnostiach. Kamarátka sa venuje príprave právnych dokumentov pre klientov a ja všetkému ostatnému.

Nie je to žiaden veľký biznis a zrejme ani nikdy nebude (mesačne pripravujeme dokumenty tak pre 10 klientov). Ako každého, aj mňa začalo zaujímať, kto sú títo desiati klienti, ako sa ku mne dostali a ako dlho im to trvalo.

Zjednodušene povedané, chcel som lepšie pochopiť ako sa z návštevníka stránky stáva zákazník. Na základe toho by som napríklad vedel povedať, ktoré marketingové aktivity nám fungujú a ktoré nie. A snáď pochopím, ako získať ďalších podobných zákazníkov.

Prekvapivo som nenašiel jednoduché riešenie, ktoré by mi túto informáciu poskytlo. Jediné, čo som chcel vedieť je to, že zákazník číslo 28 prišiel na môj web najprv cez blog, po týždni cez reklamy Google AdWords a objednávkový formulár vyplnil až na tretí krát, keď prišiel po tom, čo vyhľadával názov firmy na Google.


Úprimne ma nezaujíma, koľko mala stránka návštev, koľko bol priemerný čas strávený návštevníkom na stránke a ani počet objednávok (na to predsa nepotrebujem žiadny špeciálny nástroj).

Cesta k prvej alpha verzii bola drsná
Na foretaster-i sme začali pracovať niekedy v septembri a pôvodná myšlienka bola výrazne odlišná (už sme tu o tom niečo málo písali). K tomu, ako by mal produkt nakoniec vyzerať sme sa dostali po desiatkach rozhovorov, premýšľaní a zjednodušovaní.

Ani jeden z nás dvoch neprogramoval a naša predstava bola asi taká, že s rozpracovaným návrhom produktu sa nám podarí bez problémov nájsť tretieho co-foundera, ktorý by sa postaral o technickú stránku. Bolo to však všetko len nie "bez problémov".

Po 6 mesiacoch práce máme hotový backend aplikácie, kde každú čiarku má na svedomí Martin. Z mojej strany mu patrí obrovský obdiv, ako ho nadšenie dokázalo nakopnúť tak, aby sa naučil programovať.


Síce nám to od nápadu až po vypustenie prvej verzie trvalo výrazne dlhšie než sme plánovali a zatiaľ vyzerá dosť "nedopečene" (ale tak to vraj má byť) zbierame dáta z 10 webov a analyzujeme, ako sa z návštevníkov stávajú zákazníci.

Grafické rozhranie dokončené zatiaľ nemáme, ale verím, že to nepotrvá dlho a budeme môcť zapojiť do testovania oveľa viac ľudí.

V princípe všetky web analytics nástroje (napríklad Google Analytics) majú k dispozícii tie isté dáta, nejak s nimi pracujú a v nejakej forme ich zobrazujú užívateľom. Vlastne to zobrazovanie dát je jediná možnosť, kde sa dá výrazne odlíšiť. Problém ale je, že všetky tieto nástroje dáta zobrazujú podľa rovnakej logiky.

My po prvé nechceme byť web analytics nástroj a po druhé chceme, aby foretaster vedela používať aj moja mama. Naozaj. Lebo keď ho bude vedieť používať aj moja mama, viem, že sme trafili klinček po hlavičke.

Disclaimer: Moja mama nie je webový analytik :-)


Peter


No comments:

Post a Comment