May 19, 2011

Biblia každého startupu: The Four Steps to the Epiphany

Nie som veľký fanúšik biznis kníh, ale The Four Steps to the Epiphany je jedna z mála, ktorú s nadšením odporúčam ďalej. Keďže je to taká naša malá startup biblia a nenašiel som o nej ani zmienku na SK/CZ internete, zaslúži si tu pár riadkov.

Autorom knihy je Steve Blank píšuci zároveň výborný blog, ktorý by určite nemal chýbať vo vašej RSS čítačke.

Hlavná myšlienka celej knihy, okolo ktorej sa točí celý dej je customer development. A to je presne opakom vžitej predstavy:
  1. mám nápad
  2. zrealizujem ho
  3. zarobím milióny
  4. kúpim si vilu na Kanároch 

V praxi to prebieha asi tak, že z prvotného nápadu nezostane často ani smietka a vo finále máte úplne iný produkt, ako ste si naplánovali. To však väčšina začínajúcich podnikateľov nechce prijať. Znamená to veľa krát zahodiť hodiny práce do koša a začať od znovu a zase od znovu...

Knižka podrobne prechádza jednotlivými fázami od nápadu, cez overovanie hypotéz, či vytváranie produktu. Gro knihy sa zaoberá následným hľadaním zákazníka a úplne posledná kapitola (opakujem posledná) hovorí o budovaní firmy.


foretaster a jeho prvotný nápad
Náš pôvodný zámer bolo vytvoriť jednoduchý nástroj na personalizovanie stránok. Pozrime sa napríklad na úvodnú stránku takého Basecampu.

Tá vyzerá úplne rovnako, či ste prihlásení, alebo ste na tej stránke boli 100 krát ako neprihlásení. Stále vám zobrazuje rovnaký obsah. No a foretaster by tento obsah menil na základe kritérií, ktoré by si chlapci z Basecampu určili.

Napríklad prihláseným užívateľom by na úvodnej stránke zobrazoval ďalšie informácie o tom, ako produkt efektívnejšie používať a tých neprihlásených (ktorí tam už boli 100 krát) by ešte viac presviedčal, aby si ho kúpili. Jasné, nie?

Samozrejme, že na trhu bolo viacero firiem, ktoré podobný produkt ponúkali, ale ani jeden z nich nebol líder a celkovo neboli zvládnuté tak, ako by mali byť.

Naša hypotéza bola asi nasledovná: stačí spraviť lepší produkt, staneme sa lídrom na trhu a tú vilu na Kanároch si konečne kúpime.


Nakoniec však robíme niečo úplne iné a ešte stále bývame v bratislavských bytovkách
Prečo? Dôvodom je aj knižka The Four Steps to the Epiphany.

O našom nápade (ono to vlastne v tom čase nebol už len nápad, základ backendu sme mali už naprogramovaný) sme sa snažili baviť s čo najväčším počtom zákazníkov tu na Slovensku, aby sme zistili, že to znie síce zaujímavo, ale problém personalizácie ich akosi netrápi. To pre nás zasa až také prekvapenie nebolo. Presunuli sme sa preto na 2 týždne do San Francisca s cieľom získať feedback od potencionálnych zákazníkov z vyspelejšieho trhu, z USA.

Zistili sme, že personalizácia a adaptívny web ani tam nie sú úplne na programe dňa a museli sme za našim snažením spraviť hrubú čiaru.

Nezostalo nám nič iné než začať od úplného začiatku a pokračovať v hľadaní toho, čo zákazníci skutočne potrebujú a kvôli čomu ochotne vytiahnu kreditku z peňaženky. No a verím, že výsledok vám čoskoro predstavíme.


O tých neúspešných sa nehovorí
V magazínoch pre podnikateľov sa málokedy dočítate o zbankrotovaných firmách a priebehu ich neúspechov. Z článkov sa tam na vás usmievajú Marek so Sergejom a každý by si rád zopakoval ich príbeh vo svojej réžii.

V knihe nájdete podrobne rozobrané poučné príbehy firiem z dôb dot com bubliny, ktoré pred svojím failom stihli prepáliť balíky zelených dolárikov. Celkom ma dostal príbeh Webvanu.

A aj pri tých úspešných firmách sa v magazínoch veľmi nepíše ako začínali a aké vlastne boli tie ich prvotné nápady, kým sa pretavili do úspešných biznisov. Že Nokia vraj na začiatku svojej éry predávala gumené topánky a IBM mäsiarske váhy. A že Etarget robil headhunting predtým, než sa rozhodol v Strednej Európe poraziť Google v PPC.


Čítať postupne, pred spaním na dobrú noc
Kniha má šesť kapitol, ale prečítal som zatiaľ tri. V kontexte toho, že o knihe píšem recenziu to môže vyznieť úsmevne, ale až tak mi to nevadí. K jednotlivým častiam sa vraciam a čítam ich priebežne, ako sa vyvíja aj foretaster.

taste v podobe dvoch kapitol
Knihu objednával Martin a hneď ako mu bola doručená ju začal čítať. No a aby mne nebolo ľúto, tak mi postupne vždy pár strán nascanoval a ja som ich čítal na Kindle. Nazbierali sa nejaké 2 kapitoly.

Dúfam, že nebudem za piráta, ak tieto 2 kapitoly ponúknem tým, ktorí sa o kúpe knihy ešte iba rozhodujú. Stačí mi napísať email.

Peter


No comments:

Post a Comment