April 13, 2011

Coworking v Bratislave

Často sa stretávam s názorom, že freelanceri by uvítali nejaký priestor, kde by mali príjemné pracovné prostredie a ďalších podobne zmýšľajúcich ľudí. Už ich nebaví sa presúvať po kaviarňach či celé dni z pracovať z domu. Ideálny je pre nich v tomto prípade koncept coworkingu, ktorý je vo svete síce populárny, ale na Slovensku sa veľmi neuchytil.

Klasický coworking v Bratislave fungovať nebude
Dôvod je celkom jednoduchý - nízke náklady na prenájom klasických kancelárskych priestorov. Za kanceláriu o rozlohe 15 m2 platíme tu, v STU inkubátore 120 Eur mesačne. A zmestia sa do nej bez problémov štyria ľudia. Keď si zoberiem ceny coworkingov u susedov v Prahe (napríklad HUB Praha - 3600 Kč mesačne za osobu). Tak mi vychádza, že podobnú cenu v Bratislave za coworking space nikto nezaplatí.

Ale...
Minulý týždeň som sa dozvedel, že v inkubátore sa v najbližších dvoch mesiacoch uvoľní jedna väčšia kancelária (37 m2 EDIT: miestnosť má nakoniec 47 m2), úplne ideálna na coworking space. A že by bolo možné zabiť rovno 3 muchy jednou ranou:
  1. pritiahnuť do inkubátora šikovných freelancerov, ktorí vedia doplniť služby pre inkubované firmy (vytvára sa tu ešte lepší ekosystém)
  2. vytvoriť pre freelancerov coworking space s kvalitnými podmienkami za nízku cenu
  3. inkubátor má dlhodobo vyriešený nájom jednej väčšej kancelárie
Cena tejto zariadenej kancelárie s rýchlym Sanet internetom je 400 Eur mesačne. Keď sa nazbiera aspoň 10 freelancerov, tak je to 40 Eur na mesiac za osobu. Sympatických 40 éčok za produktívne pracovné mieste so stolom, stoličkou a prístupom k zasadacím priestorom na stretávanie sa s klientmi, prezentácie a podobne. Cenu treba brať ešte ako orientačnú, ale v princípe dobrý deal, nie?

Takto to v inkubátore zatiaľ nevyzerá, foto je z Hub Praha

S ľuďmi z inkubátora sme už túto možnosť prebrali a sú nej naklonení. Otázka je, či sa nájde dostatok programátorov, grafikov, právnikov, účtovníkov, konzultantov, markéterov či iných "z domu pracujúcich", ktorí by takýto priestor využili.

Chceli by ste sa do takéhoto coworkingu pridať? 
Môžete vyplniť tento nezáväzný formulár a keď sa nazbiera dostatok ľudí, pokúsime sa to s ľuďmi z inkubátora rozbehnúť. Verím, že sa to podarí.


UPDATE: Priestor v inkubátore vhodný na coworking sa žiaľ neuvoľnil. Verím však, že coworkingový priestor sa nakoniec niekomu v Bratislave vytvoriť podarí. Iniciatív bolo dosť, ale ani jednu sa nepodarilo pretaviť do zdarného konca. Škoda.

Ale určite sa to dá, viď coworking Piešťany. Ak o niečom vznikajúcom v Bratislave viete, dajte vedieť v komentároch. Rád to sem doplním.

UPDATE 2: Checkujte Mozgohouse v Bratislave

--
Peter 

No comments:

Post a Comment