March 7, 2011

San Francisco vo fotkách (startup city guide included)

Bacha! Toto nie je klasický cestopis a nebude tu ani len drobná zmienka o Golden Bridge.

Viacero ľudí sa nás pýtalo, či sme tam išli "pitchovať" a zháňať angel investora. Nie nešli. Ale ak nejakého hľadáte, San Francisco + Sillicon Valley je práve to ideálne miesto, kde sa stretávajú podvyživené startupy so svojimi dílermi.

Prečo sme tam teda išli?
  1. V prvom rade sme sa chceli porozprávať so "správnymi" ľuďmi a získať relevantný feedback na to, čo robíme. Tento bod hodnotíme úspešne.
  2. Keď máte ambíciu spraviť aplikáciu s globálnym potenciálom, nestačí vedieť ako premýšľa váš potenciálny slovenský zákazník (existuje vôbec?). Chcete zistiť, čo si dáva na raňajky váš potenciálny globálny/americký zákazník, aké nosí topánky, čo ho zaujíma, čo mu chýba, za čo je ochotný zaplatiť a koľko. Dva týždne nie sú veľa na takýto research, ale zistili sme pre nás zatiaľ dostatok info: Skoro všetko, čo sme si mysleli o zákazníkoch bolo mylné.
  3. Spraviť si parádny trip. To môžete ohodnotiť na nasledujúcich fotkách.

V tejto garáži páni Hewlett a Packard začali v roku 1938 vytvárať svoje prvé hračičky. Nachádza sa v radovej zástavbe Palo Alto. Na tomto mieste nie je v podstate nič iné k videniu - iba mocný odkaz, že veľké veci vznikajú najprv z tých malých.


Hneď pri HP garáži sa nachádza veľavravná tabuľa. Celú "zlatú horúčku", ktorá v Sillicon Valley trvá dodnes, nakopol jeden z profesorov na Stanforde. Ten študentom radil, aby namiesto zamestnávania sa vo veľkých korporáciách zakladali vlastné startupy. Aké aktuálne v dnešnej dobe, že?


Stretnúť v Kalifornii takýto nádherný VW Transporter nie je nič nezvyčajné. Väčšinou majú na streche surf, tomuto stačil jednokolesový bicykel. Vo vnútri mal spravené útulné bývaníčko a z boku zavesený oblek s kravatou. Aby nebol za socku, keď bude pitchovať investorom. Veľa bootstrapping startupov v San Franciscu nevidieť (tam sa to nenosí), ale ako vidíte, zatiaľ nevymreli!


Keď už sme pri tých surfoch, jeden z naj zážitkov bol pre mňa výlet do Santa Cruz, ktoré leží asi 100 km od San Francisca. Dýcha to tam surfovou atmosférou ešte aj na lavičkách a pokiaľ ste surfingu zatiaľ neprepadli, toto je to správne miesto. Trošku viac o surfingu v Santa Cruz som dal na onakvejší blog.


Ale určite ste už zvedaví na nejaké drsné startupové akcie. Z tohto pohľadu asi niet lepšieho miesta na svete, štebotali vrabce.

Napríklad táto fotka je z pravidelnej akcie Entrepreneurs Roundtable v štýle slovenského Startupcamp-u,  ktorú sme boli pozrieť už druhý deň po prílete. Žiadna top akcia, ale podobných sa tam dá nájsť takmer na každý deň jedna. Doslova. Päť podnikateľov prezentovalo svoj príbeh. Inšpiratívna bola napríklad prezentácia Otavia Gooda o jeho Word Lens iPhone app.

Celkovo to bolo v SF dosť silno prehajpované iPhone aplikáciami, social media kravinkami a čímkoľvek postaveným na Facebook platforme. B2B startupov alebo aspoň B2C startupov s nejakým uveriteľným biznis modelom tam bolo ako šafranu. Tak ale aj pri pomere 10 blbostí ku jednému perspektívnemu startupu je vzhľadom k veľkosti trhu tých perspektívnych 1000 násobne viac ako u nás. 1000x znie síce prehnane, ale možno som sa aj trafil.

Tip: Kde hľadať tipy na startup/IT/marketing/web eventy?
  1. Prihláste sa do startup digest mailing listu ešte pred príchodom do SF
  2. Podľa kľúčových slov startup, enterpreneurship, marketing, drupal, ruby alebo čokoľvek skúste priebežne šmírovať tieto weby: Meetup, Eventbrite, GarysGuide, alebo Plancast
  3. Cez Google vyhľadajte akcie, ktoré poznáte aj zo Slovenska - napríklad Web Analytics Wednesday San Francisco
Veľmi veľa eventov je zadarmo, zopár ich je aj platených (hlavne na Eventbrite). Ale keďže Foretaster je bootstrapping startup, najviac sme zaplatili 10 USD za event.


Výborným miestom na nerušenú prácu, prípadne stretávanie sa s ďalšími mladými startupmi sú coworkingové centrá. Viaceré mávajú svoje dni, čiže "free days", kedy môžete prísť, vyskúšať si tam nerušene fungovať kľudne aj celý deň a nemusíte za to nič zaplatiť. Veľmi užitočný priestor, pokiaľ do SF chodievate častejšie.

Na fotke som pristihnutý pri tvrdej práci v novootvorenom coworking centre rezerv.it. Pán vedúci v rezervite ponúka službu virtual office, prípadne aj preposielanie pošty na Slovensko. V preklade to znamená, že od 25 USD môžete na vizitke machrovať, že váš startup sídli na americkej adrese. Už som to postrehol používať aj pár slovenských firiem.


Po čase už budete mať networkovania a eventov po krk, takže si požičiate auto a spravíte si nejaký výlet. My sme vyrazili do spomínaného Santa Cruz. Odporúčam vynechať diaľnicu (v Kalifornii sú inak všetky zadarmo) a dať si to s prestávkami pekne po pobreží - tie pohľady stoja za to.


Príjemným zážitkom môže byť určite aj návšteva niektorého z množstva národných parkov. My sme si dali menší treking v Big Basin Redwoods, plnom vysokých sekvojí, pri ktorých kmeňoch vyzeral nie len Martin ako trpaslík.


Jedno ráno v Santa Cruz nás všetkých pobudil náš nový švajčiarsky kamarát a ukecal nás, aby sme s ním išli na výlet do štátnej rezervácie Aňo Nuevo. Čo bol výborný nápad, pretože teraz by som asi nemal na pozadí počítača tohto smejúceho sa tuleňa. Vlastne by som vôbec nevedel, že tulene sa vedia smiať.


Keďže nám už chýbala ázijská kuchyňa, vrátili sme sa naspäť do veľkomesta. Multikulturálnosť vidieť na každom kroku a podľa štatistík až 50 % obyvateľov San Francisca uvádza angličtinu ako svoj druhý jazyk. Na svoje si vďaka tomu prídu všetci milovníci dobrého jedla. Veď uznajte, kde u nás sa môžete nadlábnuť s Okonomi Yaki Pizzou?


Keď už sme napapaní, ideme omrknúť ďalšie eventy. Apple ovečka ako som ja odporúča ďalším Apple ovečkám pozrieť program najbližších eventov miestneho Apple Store-u. My sme si pozreli prezentáciu nejakého neznámeho spisovateľa (neznámeho možno iba pre nás), ktorý rozprával o svojich skúsenostiach s predajom kníh cez iBookStore a Amazon Store. Inšpiratívne.


V dvojposchodovom Apple Store to inak vyzeralo ako pri mega výpredaji v Kauflande. Proste masa ľudí čakajúcich na jablká. Asi to bude tým, že v SF malo iPhone a Mac podľa nášho zbežného odhadu asi 80 % ľudí. Vrátane bezdomovcov.


Najviac sme sa tešili na Stanford, keďže počas našej návštevy prebiehal Entrepreneurship week s množstvom zaujímavých prednášok. Už len samotná návšteva Stanfordu bola zážitkom. Zaujme aj starobylý štýl všetkých budov - buď im to stavali ešte indiáni, alebo sú to napodobeniny. Mať tak o pár rokov menej a bankový účet schopný odosielať 80.000 USD ročne (približná cena školného).


V blízkom okolí Stanfordu (blízke okolie znamená v USA aj 20 km) sa ako supy zlietajúce sa na najlepších študentov sústreďuje okolo 7000 IT/web firiem. Väčšina z vás určite vie, že centrály tam má aj Google, Facebook či Apple. V Googleplexe sme si dali aj menšiu tour, kde nám slovenskí chalani ukázali, ako sa pracuje vo firme žijúcej socializmom, kde máte všetko zadarmo. Ochutnali sme ich kokosovú zmrzku a pozreli pár vychytávok ako je napríklad táto plazma, na ktorej sa realtime zobrazujú vyhľadávania z celého sveta v podobe pulzujúcich farebných bodiek.


Na prvé dni sa oplatí zarezervovať nejaké ubytko, kúpanie na verejných WC je väčšinou zakázané. Prvý krát som skúšal použiť Couchsurfing, odporúčam tam ale osloviť veľa ľudí.

Pri ubytku je fajn mrknúť na Crime map, prípadne pošmejdiť okolie cez Street View.


V Amerike treba dávať pozor na všetky zákazy. Na to, aby ste si mohli obzerať obscénne hračky v čínskom obchode, musíte mať minimálne 18 rokov. Pivo vám načapujú od 21 a v auto požičovni sa s vami budú baviť od 25. Teda v niektorých auto požičovniach aj keď máte pod 25, akurát si za to priplatíte. 


Ak sa vám tento "cestopis" zdal málo startupový, určite odporúčam aj článok Steva Blanka.

Ešte jedna rada na záver: Choďte tam.

--
Peter


No comments:

Post a Comment