January 10, 2011

Ako vymyslieť názov pre svoj startup

Prečo rodičia nezvyknú chlapcom dávať meno Denis? 

Dobré meno môže byť celkom podstatná vec. Nie len pre dieťa, aby sa mu deti v škole nesmiali, ale aj pre startupy. Ak vaše meno nevedia ľudia vysloviť alebo vás nevedia vyhľadať cez Google, možno ste výber mena na začiatku podcenili. 

Najviac užitočných tipov k tvorbe názvov som objavil v knihe The Art of the Start (Guy Kawasaki). Výborná bola aj prezentácia Radovana Greža na žilinskom Barcampe. Tiež je v nej veľa rád zo spomínanej knihy, ale aj niekoľko ďalších. Odporúčam pozrieť. Radovan sa určite poteší, že som ho spomenul hneď vedľa Setha Godina, ktorý napísal takisto výborný článok o tvorbe mien.


A keďže tento blog sa snaží byť múdry, skúsil som pomiešať uvedené zdroje, povariť a pridať do nich aj zopár vlastných byliniek:

1. Zozbierajte čo najviac nápadov
Snažte sa hádzať na papier čo najviac nápadov a nesnažiť sa ich rozvíjať. Naozaj, čím viac tým lepšie. Aj úplné blbosti. Keď ich bude dostatok, prišiel čas aj na ich rozvíjanie. Ale aj tak sa v nejakom z nich možno neskôr zamotáte. My sme sa zamotali v kórejských bájkach a náš startup sme dlho volali "Kumiho", ktorý samozrejme nemal ani voľnú doménu. Ak sa už raz zamotáte v nejakých názvoch, ťažko sa vymýšľa niečo nové.

2. Určite si svoju cieľovku
Startup je veľmi dynamická vec a málokto na začiatku s úplnou presnosťou vie povedať, kto bude jeho budúci klient. Mohli by ste ale minimálne určiť, či váš biznis bude B2B alebo B2C. Pri B2B je rovnako veľký rozdiel, či chcete cieliť na korporácie alebo menšie firmy. Pre veľké firmy je často nepriechodné, aby používali na direct maily nástroj so šimpanzom v názve a logu (vlastná skúsenosť). Opačný príklad dávať nebudem, pretože malé firmy si väčšinu nástrojov pre korporácie dovoliť ani nemôžu.

3. Myslite na doménu 
Možno so mnou nebude súhlasiť Synopsi, ale ak máte so startupom aspoň čiastočne globálne ambície, váš názov by mal mať .com doménu. Hovorí sa, že dobrá môže byť aj .net alebo .org, ale nesúhlasím. Koho by neštvalo, keby mal startup vajco.net a na vajco.com by sedel nejaký doménový špekulant? A čím viac by ste rástli, tým väčší direct traffic by ste mu robili. Nájsť voľnú .com doménu je väčšinou ťažšie, ako vymyslieť nejaký dobrý názov. Nech vám pri tom pomáhajú aj pomocníci ako wordoid či nameboy.

4. Použite anglicky znejúci názov
Na jedom pražskom Opencoffee sme sa rozprávali s chalanmi z Bijk.com. Veľmi šikovný nástroj, len US zákazníci majú problém jeho meno vôbec vysloviť. Názov vznikol spojením prvých písmen krstných mien zakladateľov. Síce je to rýchle riešenie, neuberá na kvalite služby, ale predsa.

"opravovanie" surfov v Maroku

5. Vyhnite sa obecným názvom
Ja viem, určite ste čítali v nejakej SEO príručke, aký veľký vplyv má názov domény na pozície vo vyhľadávačoch. Áno má. No podľa tejto premisy by mal byť namiesto Twitteru používanejší microblog.com a napríklad domain.com by mal točiť väčšie prachy ako godaddy.com. Tiež neviem, či by sa dnes Amazonu dobre predávali vysávače pod názvom a doménou bookstore.com. A pokiaľ vymyslíte všeobecný názov, budete na Google neustále bojovať s tisíckami ďalších webov.

No aj keď vymyslíte unikátny názov, ťažko zabránite tomu, aby sa vám k nemu votrel Dedé. Lebo ten je proste všade ;-)

klik pre zväčšenie

6. Začiatočné písmena abecedy sú dobrý doping
Keď začala v škole pani učiteľka vyvolávať rad za radom podľa abecedy, až tak som s tým "F" na začiatku môjho priezviska nadšený nebol. Raz to však možno využijem - vraj keď do parlamentu kandidujete s menom začínajúcim na písmeno zo začiatku abecedy, máte väčšiu šancu zvoliteľnosti. Voliči sa totiž veľa krát nedostanú ani na koniec volebných hárkov.

Predstavte si utopistický scenár, že by sa na startupcamp prihlásilo s prezentáciou 20 startupov. Ak by sa šlo podľa abecedy, tak bidforfix by bol vytešený a na Sportmeets by možno ani neprišiel ani rad (ešte by sa možno tešil Jonatanus, pretože niekde v tých 20 startupoch by sa určite nachádzal nejaký quant).

-- koniec poučnej časti, ďalej nečítať --


A viete čo bude o 3 roky hovoriť Jano Šifra
"Poznáte tých chalanov, čo predali Foretaster a teraz surfujú na Bali? Tak to meno som im vymyslel ja!"

A veru, aspoň tá posledná veta je pravdivá. Už sme boli s menom riadne zamotaní, ako som spomínal v bode 1 a vtedy sme sedeli na káve s Janom. Sľúbil nám, že by s menom mohol pomôcť. Keď nakoniec prišiel s názvom foretaster a .com doména bola voľná, vedeli sme, že sa trafil. Takže už viete, kto je na Slovensku špecialista na tvorbu mien pre startupy.

Ako vymýšľate názvy vy? Pochváľte sa v komentároch.

Peter

PS1: Zlé meno neznamená, že nemôžete byť úspešní. A možno vás nakoniec kúpi Skype.

PS2: Nezávisle mi 2 ženy povedali, že foretaster im evokuje "predohru". Otázka, či je to dobré, alebo zlé. Veľkým korporáciám našu službu takto asi nepredáme ;-)

No comments:

Post a Comment