December 5, 2010

Once You're Lucky, Twice You're Good

Niekedy v roku 1999 sa stali dve veci, ktoré dosť výrazne ovplyvnili môj život.

Celé sa to začalo vtedy, keď sa jedému veľmi šikovnému stredoškolákovi z Nórska podarilo prelomiť ochranu DVD diskov (DeCSS). Ďalší hacker so zaujímavou prezívkou Gej o pár mesiacov neskôr zverejnil DivX ;-) 3.11 alpha codec, čo bol v podstate hacknutý Microsoft MPEG-4 s podporou pre formát AVI a bez limitu na rozlíšenie videa.

Tieto dve veci umožnili to, že dnes nie je problém stiahnuť si takmer akýkoľvek film v kvalite porovnateľnej s DVD, ktorý sa zmestí hoci aj na jedno obyčajné CDčko.

Zatiaľ čo autor DeCSS ešte 5 rokov nie úplne dobrovoľne pobehoval po súdoch, Gej neváhal a už v roku 2000 zakladal firmu v San Franciscu. To je ale iný príbeh (aj keď tiež veľmi zaujímavý).

Čo možno neviete je, že v rovnakom čase vznikol jeden startup aj tu na Slovensku. Aj keď to, že to bol startup som sa dozvedel až nedávno ;-) So spolužiakom sme si jedno sobotné ráno povedali, že je síce fajn, že sa už nemusíme pozerať na ASF v rozlíšeni 320x240, ale možno by bolo pekné tie videá prehrávať v niečom lepšom než vo Windows Media Player 6.4, ktorý nepodporoval ani len titulky. Tak nejako vznikol RadLight.V čase najväčšej slávy si RadLight stiahlo a používalo viac ako 10 000 000 ľudí z celého sveta a generoval celkom slušný cash flow. Len pre zaujímavosť, tu na Slovensku sme až tak veľkú bázu používateľov nemali. Niektorí ľudia nám dokonca ani nechceli veriť, že ide o slovenský produkt :)

Toto všetko sme dokázali bez akéhokoľvek externého kapitálu a iných vecí, ktoré sa považujú za dôležité pre úspech v podnikaní. Určite si poviete, že sme mali štastie, boli v správny čas na správnom mieste a mali unikátny nápad. Vôbec nie. Na úplne rovnakom nápade pracovalo v tom istom čase viac ľudí a niektorí z nich mali už vtedy celkom slušný náskok.

Chcete počuť niečo ešte lepšie? Zo začiatku sme vlastne player predávať ani nechceli. Pôvodný "biznis plán" bol predávať CDčka s filmami a keďže sme vedeli, že u nás to bez titulkov nepôjde, tak sme si ich jednoducho naprogramovali. Mali sme 15, takže tak :)

Martin

No comments:

Post a Comment