December 20, 2010

7 vecí, ktoré ma zaujali na Startupcampe

Startupcamp je neformálna akcia pre ľudí, ktorí riešia, alebo by chceli riešiť nejaký startup. Stretnú sa, dajú si pivo, pokecajú, prípadne si pozrú aj nejaké prezentácie. Túto sobotu sa v Bratislave konalo už 5. vydanie.

Predstavilo sa pár mladých startupov a o svojich začiatkoch prišiel porozprávať aj Dalibor Jakuš z Profesie. Jeho prezentáciu som videl na jednej investorskej konferencii a keďže to bolo niečo, čo by sa hodilo aj na Startupcamp, oslovil som ho, či by si nedal repete. Skvelé, že prišiel, naozaj to stálo za to.

Tu je pár mojich poznámok, zo Startupcampu:

1. Dôležitosť nápadu
Profesia.sk bola po dvoch rokoch 3. najväčší job portál na Slovensku. Pred ňou trónili weby jobs.sk a ponuky.sk. Počul o nich teraz niekto? Takže ďalší príklad 100x opakovanej poučky, že nie je dôležitý nápad ale spôsob realizácie.

2. Aký podiel investorovi
Keď do Profesie vstúpil investor, dostal v nej za 15 miliónov Sk majoritný podiel (okolo 60 %). Opravte ma ak sa mýlim, ale 50 % je tuším hranica, z ktorej sa z podnikateľa stáva zamestnanec. Dalibor sám spomínal, že teraz by už uprednostili menší kapitál od investora za cenu jeho nižšieho podielu.

3. Bidforfix
Tibor, ktorý stojí za Bidforfix.com tiež sídli v inkubátore STU ako my, takže sme sa už mali možnosť stretnúť a o jeho startupe sa pobaviť. Tento crowdfundingový nástroj umožňuje užívateľom opensource aplikácií poskladať sa určitou finančnou čiastkou na to, aby vývojári doprogramovali nejakú konkrétnu funkciu. Zaujalo hlavne to, že sa jedná o unikátny nápad s globálnym potenciálom. A s takými sa na Slovensku človek často nestretáva.

4. Marketér pre Nicereply.com
Startup na ratingovanie emailov zamestnancov už je u nás pomerne známy, takže iba spomeniem, že chalani hľadajú šikovného marketéra. Určite to môže byť dobrá skúsenosť, ktorú na Slovensku nemáte veľmi kde inde nadobudnúť.

5. Telepravnik.sk
Tento web pomáha ľuďom s drobnými právnymi radami a vypracovaním menším právnych dokumentov. Túto myšlienku som už mal v hlave dlho, ale nejako som usúdil, že v slovenských podmienkach nebude veľmi fungovať. Ale keď si pozriete opäť bod jedna, myšlienka nie je dôležitá.

6. Sport Buddy vs. Sportmeets
Nepochopil som veľmi, prečo sa z prezentácie startupov Buddy Sport stala konfrontácia so Sportmeets.com. Sú si síce podobné, ale každý z nich má odlišný model fungovania. Obe sa zameriavajú na organizovanie športových podujatí s tým rozdielom, že Buddy Sport pôsobí zatiaľ iba v Banskej Bystrici a Sportmeets celosvetovo. Okrem toho Sport Buddy mi pripomína skôr rezervačný systém pre športoviská. Za oboma startupmi stoja šikovní founderi, takže som zvedavý, kam sa im ich podarí dotiahnúť.

7. 17-roční podnikatelia
Veľmi fajn bol rozhovor s chalanmi, ktorí prišli s projektami joota.eu a pizzalog.sk. Síce neprezentovali ale páči sa mi, že chalani v takom mladom veku sa snažia niečo riešiť.

Teším sa na Startupcamp č. 6.

Peter

No comments:

Post a Comment